A legtöbb Huawei okostelefon ma már nem a régi típusi töltőcsatlakozóval érkezik, hanem a sokkal gyorsabb és stabilabb kapcsolatot kínáló, nem mellesleg pedig egyszerűbb használattal büszkélkedő C-variánssal.
Ez utóbbi alighanem az új kialakítás legnagyobb előnye is egyben, hiszen nem fordulhat elő olyan probléma, hogy egy fordítva bedugott vagy megfeszített töltőkábel miatt a komplett USB portot cserélni kell, a C-típusú csatlakozó tehát lényegesen megkönnyíti a felhasználók dolgát, azonban az elmúlt néhány évben kiderült: sajnos ez a szabvány is rendelkezik hiányosságokkal.
Mi a baj az USB-C csatlakozókkal?
Általánosságban kijelenthető, hogy az USB-C kapcsán nemcsak a kábelnek van szabadabb mozgása a csatlakozóban, hanem a kosz, valamint a por egyaránt egyszerűbben megül benne, ami rengeteg kellemetlen hibajelenséget produkálhat, de elsődlegesen azt, hogy a töltőcsatlakozó nem tud teljesen beleülni a telefon fogadó-portjába.
Aki egymás mellé tesz egy régi- és egy új típusú USB-t támogató okostelefont, az rögtön láthatja, hogy a korábbi megoldások sokkal keskenyebbek voltak, így nem igazán fenyegette őket ilyen probléma, de ha mégis, akkor többnyire csak a csere segített. Itt rögtön kiemelendő a C-típusú portok kapcsán, hogy legalább van esély az otthoni javításra, ami inkább egyfajta tisztításnak tekinthető
Milyen hibajelenségeket okozhat az elkoszolódott USB-C csatlakozó?
A fentiekben már említettük, hogy amennyiben az USB-C csatlakozó elkoszolódott a telefonban, akkor a töltőkábel nem tud teljes egészében becsusszanni a helyére, tehát az gyakorlatilag ahogy megemeljük vagy megmozdítjuk a készüléket, azonnal kiugrik onnan.
Ez már önmagában is rendkívül kellemetlen, de ezen felül előfordulhat, hogy a kosz miatt rosszul helyezkedő kábel nem tud megfelelően érintkezni, így például adatkapcsolati- vagy töltésbéli hiányosságok léphetnek fel, aminek két megoldása létezhet: az első a tisztítás, a második pedig a csere.
Tisztítás otthon
Ha az USB-C csatlakozóban sok kosz rakódott le, akkor azt értelemszerűen valamivel el kell távolítani onnan. Mivel a töltővel állandóan befelé préseljük, a sűrített levegő ilyenkor alkalmatlan a feladatra, tehát valamivel be kell nyúlnunk és kipiszkálnunk onnan a problémát okozó szennyeződést.
Mivel töltőcsatlakozóról beszélünk, fémet soha ne használjunk ehhez, azonban egy hegyes, jó minőségű fogpiszkálóval szerencsét próbálhatunk abban az esetben, ha készülékünk már nem garanciális. Nyilván ügyeljünk az óvatosságra, hogy ne törjük bele a fogpiszkálót, és ne feszítsük meg, ne törjük le a csatlakozó középső felületét, mert akkor elengedhetetlen lesz cserélni az egész alkatrészt.
Mikor forduljunk szervizhez a problémával?
Leginkább akkor, ha nem akarunk otthoni módszerekkel kísérletezni, abban az esetben pedig nem is lesz más választásunk, ha a házilagos tisztítás nem hozott eredményt. A Huawei Szerviz ilyen esetekben megpróbálkozik a tisztítással, de előfordulhat, hogy hardveres problémáról van szó, amikor már csak az USB port cseréje segíthet.