Noha egyre több vízállósági technológia van elterjedőben az okostelefonos piacon, valójában azonban egyik sem tekinthető még egyértelműen működő megoldásnak, vagy olyan technikának, ami képes lenne kivédeni, ha a készülék nagyobb mennyiségű vizet kap.
Bár sokan tisztában vannak vele, hogy ezeket a készülékeket – így a Huawei telefonokat is – óvni kell a nedvességtől, azonban rengetegen nem is sejtik, hogy egy beázás, vagy egy kis nedvesség milyen nagy problémákat tud előidézni ezeknél az eszközöknél. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!
Mit nevezünk beázásnak?
Egy okostelefon esetében beázásnak hívunk minden olyan esetet, amikor a készülék belső felülete közvetlen vagy közvetett formában, de nedvességgel érintkezett. Rengeteg ilyen eset előfordulhat, így a teljesség igénye nélkül gondot okozhat a kisebb-nagyobb eső, ha a telefon beleesett a medencébe, a fürdőkádba vagy a toalettbe, netán ráfolyt valamilyen folyadék.
Ez azonban még közel sem minden! A beázás név alatt csoportosíthatjuk ugyanis a párásodást, mely gyakran egyfajta láthatatlan ellenségként jelentkezik, és sokszor az előlapi vagy hátlapi sérülést szenvedett készülékeknél jelentkezik. A fürdőszobai pára, de a kinti hideg és a benti meleg miatt előforduló lecsapódás egyaránt előidézheti.
Miért probléma a beázás?
A legtöbbször azért, mert a beázás nem mindig azonnal generál hibákat. Sok esetben előfordul, hogy a készülék vizet kapott, megfelelően kiszáradt, működőképes maradt, azonban hetek múltán különös jelenségeket kezd el produkálni, ami tipikus tünet ilyenkor. Ennek az oka a korrózió!
Ezen felül a nedvességről köztudott, hogy kiválóan vezeti az elektromosságot, és mivel ellenállása kicsi, ezért egy telefonban – ahol eleve nagyon szűkös a hely az alkatrészek között – az elektromosság nagyon könnyen áthúzhat egyik elemről a másikra, méghozzá olyan összetevők esetén is, ahol ennek nem lenne szabad, így zárlat vagy egyéb probléma keletkezik.
Az oxidációs folyamatok ugyan lassíthatók, de a beázott készülékek zöme nagyon sokszor nem javítható, nincs tartós megoldás az így keletkezett hibára. Nyilván ez függ attól, hogy mekkora beázás történt, konkrétan mikor került rá sor, illetve miként járt el a tulajdonos.
Sokan azonnal kikapcsolják a telefonjukat, és ebben az állapotban juttatják el a szervizbe – ami jó megoldás –, mások azonban különféle internetes trükkök után próbálkoznak a bekapcsolással, ami gyakran végzetes lehet.
A beázott telefonok javítása
Egy beázott okostelefont mindig nagyon nehéz javítani. A Huawei esetében is ragasztással készült megoldásokról van szó, vagyis a kijelzőt és a hátlapot is úgy ragasztották hozzá a készülékházhoz, így eleve ezt a réteget el kell távolítani, ami a kérdéses ragasztás felolvasztásával indul.
Ezt követően mindig a beázás mértéke határozza meg, hogy mit lehet tenni. Amennyiben a készülékben áll a víz, nyilván nem érdemes komolyabb beavatkozásokat végezni, ellenkező esetben megkezdődhet a hiba feltárása, a szárítás, a problémás alkatrész cseréje, majd végül az előlap és a hátlap szakszerű visszaragasztása.
Főként utóbbi folyamat tart nagyon sokáig, hiszen a ragasztónak több órára van szüksége ahhoz, hogy megfelelően kiszáradjon. Ellenkező esetben a ragasztási hiányosságok miatt a készülékkel újabb problémák jelentkezhetnek!