A modern okostelefonok rendkívül alapos tervezés eredményei, melyek a felépítés tekintetében kifejezetten összetettnek nevezhetők, ami különösen a kijelző esetén okozhat kellemetlenségeket egy mechanikai sérülés után.
Közel sem csak a Huawei okostelefonjaira, hanem az összes gyártó készülékére igaz lehet, hogy a kijelző sérülésekor csak a külső előlap reped meg, az alatta elhelyezkedő panel azonban sértetlen marad. Ilyenkor felmerül a kérdés: nem lehet csak önmagában cserélni ezt a törött előlapot?
Az okostelefonok kijelzői valójában három részből állnak
A kérdés különösen indokolt abban az esetben, ha a külső előlap problémája ellenére a megjelenítő teszi a dolgát, a kép hibátlan, az érintőfelülettel sincsenek gondok, pusztán a külső üvegfelület repedt vagy törött el.
Ezen a ponton fontos kiemelni, hogy a Huawei okostelefonok esetében is már olyan kijelzőt alkalmaznak, ami valójában nem egy, hanem rögtön három alkatrészt takar. Egyrészről ezek az elemek alakítják az előlapi dizájnt, ezáltal egy nagyon erős külső üveglappal indítanak, ami sokszor Gorilla Glass vagy egyéb védelmet kap.
Ez alatt helyezkedik el egy nagyon vékony érintőpanel, ami gyakorlatilag egy átlátszó, fóliaszerű anyagnak minősül, és közvetlenül a külső üveglapra van felragasztva, feladata pedig, hogy az üvegfelületre ható nyomást, az ujjaink érintését képes legyen érzékelni, elektromos jellé alakítani.
A harmadik és egyben talán legfontosabb eleme a panelnek maga a kijelző, a megjelenítő, ami különféle technológiára épülhet. Lehet TFT, LCD, de manapság a leggyakrabban az AMOLED vagy a Super AMOLED képernyők a leggyakoribbak. Technikai és működési szempontból óriási különbségek vannak köztük, a meghibásodás tekintetében azonban egy lapon kell emlegetnünk őket.
Miért nem lehet csak előlapot cserélni sérülés esetén?
A fentiekben egyelőre csak a kijelző felépítését tisztáztuk, azt azonban nem, hogy miért nem lehet csak előlapot cserélni, ha Huawei okostelefonunk panelje összetörött? Röviden azért, mert a fentiekben említett három réteg valójában közösen alkot egy komplett alkatrészt, így bármelyik eleme is lesz problémás, kizárólag egyben lehet orvosolni.
Az előlap cseréje a nyomógombos telefonok időszakában volt jellemző, amikor ez az alkatrész teljesen független volt a kijelzőtől, a megjelenítőtől. Könnyen törött, ellenben egy olcsón cserélhető elem volt.
Ma már az előlap egyben dizájnelemeket is tartalmaz, ehhez ragasztják hozzá az érintőpanelt és a kijelzőt. Mindezt ráadásul nagyon speciális körülmények között kell szerelni, így otthoni javításra vagy cserére nincs lehetőség károsodás nélkül, mert előírt szerszámokkal és ragasztókkal kell dolgozni vele a tartósság érdekében, így már a szétszerelés is gyakran okozhat meglepetéseket.
Emiatt van az, hogy amennyiben a készülék leejtésekor mindössze az előlap sérül, az minden esetben csak komplett kijelző cseréjével orvosolható, mert más alternatíva nem létezik.